Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 12

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 22

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 23

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 24

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 25

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 26
sp3yee home site
sp3yee home site
   Strona Główna Artykuły Galeria Kontakt
22 Styczeń 2020   
Nawigacja
Linki
Najczęściej czytane
Kategorie Newsów
Nie tylko fonia i CW
Pogoda dla Polski i Europy
Propagacja i słońce
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Polecane strony WWW

www.sr3tvp.sp3yee.org

Nadajnik ATV SR3TVP pracuje na urządzeniach firmy

ATV transmitter SR3TVP is working on the equipment's

www.sr-systems.de

www.lechner-cctv.com

Zegar & Kalendarz
Statystyka

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/side_left.php on line 40
05.01.2010
TechnikaZgodnie z zapowiedziami wraz z nadejściem 2010 roku spółka INFO TV FM zrobiła prezent mieszkańcom Poznania. Uruchomiono transmisję multipleksu DVB-H na częstotliwości 594 MHz


Skład multipleksu 15 programów TV w kolejności:
TVP1,POLSAT,TVN,TVP2,TVN24,MINI MINI,ZIG ZAP,POLSAT SPORT,ESKA TV,TV PULS,KINO POLSKA,WTK,ITV,TELE5,EDUSAT

i radiowe: TOK FM,RMF MAXXX,RMF FM,RADIO ZET , i przymiarki do --test CAS Radia Ram,radia Mazuryi radia Oka,
Pierwszy w Polsce multipleks DAB+
NewsyTesty mają umożliwić bliższe przyjrzenie się nowoczesnej technologii i zademonstrowanie w praktyce jej wszelkich zalet. Eksperyment ma też na celu przekonać wszystkich oponentów, że właśnie taka jest przyszłość radia w Polsce.

Pomysł uruchomienia testowej emisji w systemie DAB chodził mi po głowie od wielu lat. Podobnie było z moim kolegą z Instytutu Łączności we Wrocławiu. Kiedy tylko się spotykaliśmy, przez wiele godzin nie było innego tematu, tylko DAB. Niestety, z upływem czasu i po obserwacjach tego, co dzieje się w Europie pod kątem DAB-u pojawiły się wątpliwości, co do przyszłości systemu opartego na koderach MPEG 2. Kiedy jednak wielka zwolenniczka DAB-u, Królowa Broadcastingu w Polsce, Krystyna Rosłan-Kuhn powiedziała, że DAB nie ma przyszłości, trzeba było myśleć o czymś innym.

Na szczęście nastąpił rok 2007, kiedy to ogłoszono standard DAB+ wyrastający z tego samego pnia, co DAB, lecz uzupełniony o dodatkowe algorytmy kodowania FEC (Forward Error Coding) i wykorzystujące nowe kodery AAC+v.2, czyli Adwanced Audio Coding, z mechanizmami SBR (Spectrum Band Replication) i PS (Parametric Stereo), potrajając w rezultacie pojemność multipleksu w porównaniu do wartości osiąganych w "starym" DAB-ie.

W tym czasie powrócił nasz entuzjazm, a wzrosło współczucie do Wyspiarzy, których odbiorniki nie będą kompatybilne z nowym systemem emisji. Na szczęście, od producentów odbiorników DAB+ wymaga się zapewnienia kompatybilności z systemem DAB.

Powróciliśmy intensywnie do planowania emisji DAB+ we Wrocławiu, w którym ciągle coś ciekawego się działo. Młodsi pewnie nie pamiętają, ale przed laty właśnie w Radiu Wrocław nadawane były regularne audycje kwadrofoniczne (od połowy lat 70-tych do stanu wojennego). Mało kto też wie, że wspólnie z Diorą i ZRiT-em (dzisiejszy Emitel) pierwsi w kraju nadawaliśmy sygnał RDS wykorzystując jedyny wówczas nadajnik w Polsce pracujący w paśmie CCIR (102,3 MHz - używamy go do dziś).

Można przyjąć, że testy DAB są przedłużeniem tamtych inicjatyw - planujemy przesyłać dźwięk wielokanałowy w systemie 5.1 oraz położyć duży nacisk na dodatkowe dane, których zaledwie namiastką jest RDS.

W trakcie emisji pilotażowej chcemy zająć się między innymi takimi rzeczami, jak:
a. Program Associated Data (PAD)
b. Electronic Program Guide (EPG)
c. Broadcast Web Sites (BWS)
d. Slide Shows (SLS)
e. Emergency Warning Systems (EWS)
f. Traffic Message Channel (TMC)

W warstwie techniki nadawczej interesuje nas kwestia zasięgów, warunku odbioru w różnych warunkach (stacjonarny, przenośny, ruchomy) i różnych środowiskach (miejskie, podmiejskie, wiejskie). Jako, że Instytut Łączności we Wrocławiu interesuje się bardzo siecią jednoczęstotliwościową (SFN), nasz wrocławski eksperyment oparty będzie na dwóch nadajnikach pracujących na tej samej częstotliwości, oddalonych od siebie o około 20 km.

Istotną rolę w naszym eksperymencie odegrają kwestie organizacji infrastruktury nadawczej, którą zajmie się TP Emitel pełniący w tym przypadku jednocześnie rolę nowego ogniwa, z którym dotychczas nie mieliśmy do czynienia w radiu analogowy, czyli operatora multipleksu. Jego zadaniem jest zarządzanie multipleksem, w którym oprócz kilkudziesięciu strumieni z danymi audio mamy do czynienia z wieloma różnymi strumieniami danych, z których część jest ściśle powiązana z konkretnymi danymi audio (PAD - Program Associated Data), a inne nie (NPAD - Non Program Associated Data, FIC - Fast Information Channel, dane pakietowe i strumieniowe - Packet and Stream Data). Dodając do tego możliwości wprowadzania dynamicznych zmian w przepływnościach poszczególnych serwisów i wiele innych, dokonywanych na poziomie multipleksu mamy pewność, że jest czym zarządzać i czego się uczyć.

Planujemy też uruchomić emisję programu telewizyjnego w systemie T-DMB w tym samym multipleksie, w którym umieścimy programy radiowe, bowiem system ten wyrasta ze wspólnego z DAB+ pnia DAB-Eureka 147. Przez chwilę będziemy mogli przyjrzeć się systemowi, który przyjęli Francuzi dla swego radia. Pewnie powtarzają błąd, jaki poczynili onegdaj, wprowadzając system SECAM do telewizji, zamiast PAL-u. Pewnie chcą zrobić inaczej, niż Anglicy. Postaramy się wykazać co Francuzi stracili po takim wyborze.

W związku z rekomendacjami WorldDMB dotyczącymi trzech profilów odbiorników cyfrowych, będziemy chcieli wszystkie te trzy profile odbiorników przetestować pod kątem możliwości odbioru różnego rodzaju kontentu i ograniczeń w niższych klasach. Już jesteśmy w kontakcie z producentami odbiorników i dyskutujemy na temat funkcji, które powinny one spełniać.

Z punktu widzenia Radia Wrocław ciekawą sprawą będzie przyjrzenie się systemowy DAB+ pod kątem tworzenia w rozgłośni danych towarzyszących programowi (tzw. Program Associated Data), czy też wykorzystanie przez dział reklamy i marketingu dodatkowych możliwości wnoszonych przez system DAB+ takich jak np. przesyłanie obrazków, slajdów (SLS), czy też przesyłanie stron internetowych (BWS - Broadcast Web Sites). Technologia, jaką wybraliśmy do realizacji naszej koncepcji, a dostarczona przez firmę będącą potentatem na rynku DAB (150 z 220 działających na świecie multipleksów DAB wykonała właśnie ta firma) jest najnowocześniejsza na świecie i zapewnia nieskomplikowane zarządzanie strumieniami danych i funkcjami z nimi związanymi. Chodzi tu przede wszystkim o często wykorzystywaną funkcję synchronicznych względem audio informacji (DLS - Dynamic Labeling System), czy też informacje z grupy NPAD takie, jak informacje o programie (EPG - Electronic Program Guide).

Innym, ważnym celem emisji pilotażowej jest bliższe przyjrzenie się tej technologii, która naszym zdaniem stanowi przyszłość radiofonii w Polsce, a o której wiele osób mówi znając ją tylko z opisów bądź niekoniecznie trafnych interpretacji stanu faktycznego w Wielkiej Brytanii w kontekście 'starego' DAB-u. Będziemy chcieli dowieść, że ta technologia jest niezwykle nowoczesna, głęboko przemyślana i posiadająca ogromny potencjał rozwojowy doskonale pasujący do naszego kraju. Jeśli zważymy fakt, że pragmatyczni i porządni Niemcy pod koniec marca br. przyjęli DAB+ jako docelową technologię cyfryzacji radiofonii w Niemczech i uruchamia multipleks narodowy z 10-15 programami zarówno publicznymi, jak i komercyjnymi, to powinniśmy też poważnie zastanowić się nad pójściem tą samą drogą, a nie wymyślać prochu. Pewnie go i tak nie wymyślimy. DAB+ jest do wzięcia i my po niego właśnie sięgnęliśmy.

Projekt powstaje przy współpracy Radio Wrocław, Instytutu Łączności we Wrocławiu i TP Emitel.
Chętnie przyjmiemy życzenia sukcesów. My w nie wierzymy i je osiągniemy z korzyścią dla wszystkich radiowców w Polsce.

03.03.2009
NewsyDzięki firmie PERFEKT z Poznania nasz klub posiada szerokopasmowe łącze do Internetu. Dzięki niemu bedziemy mogli wykorzystać internet do kolejnych naszych konstrukcji.
Cyfrowy przemiennik ATV w Poznaniu
NewsyPoznańskie Stowarzyszenie Radioamatorów i Miłośników Nowych Technologii zaprasza na stronę WWW poświęconej pierwszemu w Polsce cyfrowemu przemiennikowi ATV. Zainstalowany na budynku numer 36 na osiedlu Bolesława Śmiałego w Poznaniu będzie miał zasięg około 15km. Przemiennik powstał dzięki firmie DELTA z Poznania która zasponsorowała część wyposażenia przemiennika. Przemiennik nadaje na częstotliowści 434MHz wykorzystując modulację QPSK nadając w standarcie DVB-T z kompresją MPEG-2. Do odbioru wystarczy odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej pozwalający na odbiów na częstotliwości 434MHz. Dodatkowo przemiennik nadaje na częstotliwości 1296MHz wykorzystując modulację FM. Zaczynamy nadawać już 5 grudnia!

Link do strony WWW przemiennika DATV

Link do strony WWW naszego sponsora02.09.2008
NewsySzkółka Techniczna Copernicus Project

Szkółka Techniczna 2008

W dniach 19/09/2008 - 21/09/2008 odbędzie się czwarte spotkanie pod hasłem "Szkółka Techniczna".

Miejsce spotkania: Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce koło Chojnic.

Plan spotkania:
Piątek:
Przyjazd dla osób, które zgłosiły taką chęć. Wieczorne dyskusje w salce konferencyjnej.

Sobota:
9:00 - śniadanie
10:00 - 12:00 - przygotowania do startu CP06
12:00 - start CP06 - pierwszy termin
13:00 - start CP06 - drugi termin
18:00 - kolacja
19:00 - ?? - dyskusje przy piwie

Niedziela:
9:00 - śniadanie
10:00 - rejs statkiem po jeziorze
13:00 - obiad

Zapraszamy serdecznie !!
12.06.2008
NewsyJuż w najbliższą sobotę 14 czerwca 2008 roku z terenu Malty w Poznaniu wystartuje kolejny eksperymentalny lot balonu wraz z kapsułą. Plan dojazdu znajduje się na załączonej mapie http://copernicus-project.org/download/mapa_balon.JPG. Tym razem w skład ładunku wchodzą:

FLY02: przemiennik radioamatorski crossband pracujący na następujących częstotliwościach:

145.587,5MHz
439.512,5MHz

Jak również tracker APRS nadający ramki na częstotliwości 144.800 MHz. Znak używany przez podstawowy tracker to SR0FLY oraz ścieżka WIDE1-1, SP2-2
Dodatkową atrakcją będą dwa aparaty fotograficzne, które wykonają serię zdjęć w czasie całego lotu.

FLY03: dodatkowy tracker APRS wykorzystujący MicroTrak 300 produkcji Byonics oraz GPS Garmina. Jego znak to SR0FLY-11 oraz ścieżka WIDE1-1, WIDE2-2.

Jak widzicie nasze kapsuły się rozrastają. Obecnie używamy dwóch niezależnych konstrukcji. W przyszłości dodamy także urządzenie emitujące beacon na częstotliwościach fal krótkich, choć wymaga to uzyskania dodatkowych zgód ze strony UKE.

Planowany start to godz. 13:00 czasu lokalnego, ale z przyczyn technicznych, pogodowych pora ta może ulec przesunięciu.

O naszym locie powiadomione zostały narodowe organizacje krótkofalarskie z krajów sąsiedzkich, dlatego spodziewamy się aktywności stacji również z innych krajów. Dajmy im szansę na przeprowadzenie krótkiego QSO przez przemiennik !!

Wszystkie informacje z ostatniej chwili będą dostępne na stronie organizatora http://copernicus-project.org.

Prosimy o potwierdzenie słyszalności przemiennika w formie maila na adres maciej@copernicus-project.org. Wszyscy potwierdzający otrzymają pamiątkowe karty QSL.

Miłej zabawy,

Zespół Copernicus Project
02.05.2008
NewsySatelita Delfi-C3 wystrzelony i aktywny!

28 kwietnia 2008 roku o godzinie 03:53 UTC satelita Delfi - C3 został wystrzelony i pomyślnie wyniesiony na orbitę przez rakietę PSLV. O godzinie 06:45 UTC pierwsze sygnały były już odbierane przez krótkofalowców z Kaliforni. O godz. 11:55 UTC stacja naziemna TU Delft odebrała i zdekodowała sygnały z satelity. Wszystko jest sprawne, panele ogniw słonecznych i anteny są już rozpięte i pracują poprawnie. Temperatura i napięcia akumulatorów są w normie.

Satelita DELFI-C3 posiada na pokładzie transponder liniowy UV.

Przez pierwsze trzy miesiące będzie jednak pracował tylko w modzie telemetrycznym, później będzie przełączony w mod przemienika UV.

Częstotliwości:
Primary telemetry downlink: 145.870 MHz 1200 Baud BPSK AX.25 400mW
Backup telemetry downlink: 145.930 MHz 1200 Baud BPSK AX.25 400mW
Linear transponder passband downlink: 145.880 - 145.920 MHz (inverting) 400mW PEP
Linear transponder passband uplink: 435.570 - 435.530 MHz
Transponder mode beacon: 145.870 MHz CW (10dB below transponder PEP)

Informacje ze strony:

http://www.delfic3.nl/

Filmy:

Link1

Link2

Link3

Link4

Link5

Link6
Stacja okolicznościowa HF110TE
NewsyKlub SP3YEE organizuje stację okolicznościową HF110TE z okazji 110 rocznicy Tramwaju Elektrycznego w Poznaniu. Stacja okolicznościowa pracuje na falach KF i UKF. W niedzielę 9 marca stacja będzie aktywna z zajezdni na ul. Gajowej w Poznaniu. Jednocześnie w tramwajach lini 2 i 5 będą pracować stacje APRS. Zapraszamy do łączności
15.12.2007
Newsy

Silna grupa klubowa w składzie: (w kolejności na zdjęciu) Konrad SP3WBQ, Leszek SP3VZX, Lugi SQ3CLK, Artur SP3VSS i Krzysztof SP3JFZ wybrali się 15 grudnia 2007 roku na przejażdżkę tramwajem MPK Poznań. Obsługiwaliśmy linię 0 przez ponad 4 godziny.


tramwaj


Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć powiększenie


19.10.2007
NewsyUWAGA ! Przemiennik SR3XX chwilowo nie działa. Uszkodzeniu uległ zasilacz, po 10 latach miał prawo :) Ponowne uruchomienie jeszcze przed końcem października.
24.09.2007
NewsyW dniach 30/09/2006 - 01/10/2006 odbędzie się kolejne już spotkanie Stowarzyszenia Copernicus Project "Szkółka Techniczna 2006".


Miejsce spotkania: Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce koło Chojnic. Ośrodek, służący harcerzom-wodniakom już od ponad 60 lat, znajduje się na wysokiej skarpie wschodniego brzegu Jeziora Charzykowskiego, jednego z najpiękniejszych akwenów północno-zachodniej części województwa pomorsko-kujawskiego, porośniętej potężnymi Borami Tucholskimi. I choć od Chojnic dzieli Funkę zaledwie 12 km, wszyscy, którzy tu docierają, czują się jak w sercu nieskażonego cywilizacją świata wspanialej przyrody. W najbliższej okolicy są: Park Narodowy "Bory Tucholskie" i Zaborski Park Krajobrazowy, są wreszcie urzekające pięknem i osobliwościami Parki Krajobrazowe: Wdzydzki, Tucholski. Wdecki oraz Leśny Kompleks Promocyjny Woziwoda.


Plan spotkania:

Sobota:

9:00 start CP02 - balon wraz z kapsułą (dzieci i chętni dorośli wizyta w aquapark) 14:00 obiad

15:00 rejs statkiem po jeziorze

16:30 dyskusje przy kawie

18:00 kolacjaW ośrodku istnieje możliwość noclegu po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby (formularz rejestracyjny). Standard typowo harcerski.

Niedziela:

9:00 śniadanie

10:00 dyskusje przy kawie

14:00 obiadInformujemy, iż dla członków Stowarzyszenia Copernicus Project pobyt oraz posiłki są za darmo. Dla Wszystkich nie będących członkami stowarzyszenia, a którzy chcą się z nami spotkać i wymienić doświadczenia koszt pobytu to:

Piątek: 15 PLN - obejmuje posiłki, nocleg Sobota: 30 PLN - obejmuje posiłki, nocleg, wizytę w aquapark, rejs statkiem, atrakcje dla dzieci.

Niedziela: 15 PLN - obejmuje posiłki, Do naszej dyspozycji będzie sala konferencyjna oraz szereg atrakcji ośrodka.
Strona 2 z 9 < 1 2 3 4 5 > >>
Copyright by VSS