Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 12

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 22

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 23

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 24

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 25

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/maincore.php on line 26
sp3yee home site
sp3yee home site
   Strona Główna Artykuły Galeria Kontakt
28 Styczeń 2020   
Nawigacja
Linki
Najczęściej czytane
Kategorie Newsów
Nie tylko fonia i CW
Pogoda dla Polski i Europy
Propagacja i słońce
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Polecane strony WWW

www.sr3tvp.sp3yee.org

Nadajnik ATV SR3TVP pracuje na urządzeniach firmy

ATV transmitter SR3TVP is working on the equipment's

www.sr-systems.de

www.lechner-cctv.com

Zegar & Kalendarz
Statystyka

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /virtual/s/p/sp3yee.org/side_left.php on line 40
Pierwszy w Polsce multipleks DAB+
NewsyTesty mają umożliwić bliższe przyjrzenie się nowoczesnej technologii i zademonstrowanie w praktyce jej wszelkich zalet. Eksperyment ma też na celu przekonać wszystkich oponentów, że właśnie taka jest przyszłość radia w Polsce.

Pomysł uruchomienia testowej emisji w systemie DAB chodził mi po głowie od wielu lat. Podobnie było z moim kolegą z Instytutu Łączności we Wrocławiu. Kiedy tylko się spotykaliśmy, przez wiele godzin nie było innego tematu, tylko DAB. Niestety, z upływem czasu i po obserwacjach tego, co dzieje się w Europie pod kątem DAB-u pojawiły się wątpliwości, co do przyszłości systemu opartego na koderach MPEG 2. Kiedy jednak wielka zwolenniczka DAB-u, Królowa Broadcastingu w Polsce, Krystyna Rosłan-Kuhn powiedziała, że DAB nie ma przyszłości, trzeba było myśleć o czymś innym.

Na szczęście nastąpił rok 2007, kiedy to ogłoszono standard DAB+ wyrastający z tego samego pnia, co DAB, lecz uzupełniony o dodatkowe algorytmy kodowania FEC (Forward Error Coding) i wykorzystujące nowe kodery AAC+v.2, czyli Adwanced Audio Coding, z mechanizmami SBR (Spectrum Band Replication) i PS (Parametric Stereo), potrajając w rezultacie pojemność multipleksu w porównaniu do wartości osiąganych w "starym" DAB-ie.

W tym czasie powrócił nasz entuzjazm, a wzrosło współczucie do Wyspiarzy, których odbiorniki nie będą kompatybilne z nowym systemem emisji. Na szczęście, od producentów odbiorników DAB+ wymaga się zapewnienia kompatybilności z systemem DAB.

Powróciliśmy intensywnie do planowania emisji DAB+ we Wrocławiu, w którym ciągle coś ciekawego się działo. Młodsi pewnie nie pamiętają, ale przed laty właśnie w Radiu Wrocław nadawane były regularne audycje kwadrofoniczne (od połowy lat 70-tych do stanu wojennego). Mało kto też wie, że wspólnie z Diorą i ZRiT-em (dzisiejszy Emitel) pierwsi w kraju nadawaliśmy sygnał RDS wykorzystując jedyny wówczas nadajnik w Polsce pracujący w paśmie CCIR (102,3 MHz - używamy go do dziś).

Można przyjąć, że testy DAB są przedłużeniem tamtych inicjatyw - planujemy przesyłać dźwięk wielokanałowy w systemie 5.1 oraz położyć duży nacisk na dodatkowe dane, których zaledwie namiastką jest RDS.

W trakcie emisji pilotażowej chcemy zająć się między innymi takimi rzeczami, jak:
a. Program Associated Data (PAD)
b. Electronic Program Guide (EPG)
c. Broadcast Web Sites (BWS)
d. Slide Shows (SLS)
e. Emergency Warning Systems (EWS)
f. Traffic Message Channel (TMC)

W warstwie techniki nadawczej interesuje nas kwestia zasięgów, warunku odbioru w różnych warunkach (stacjonarny, przenośny, ruchomy) i różnych środowiskach (miejskie, podmiejskie, wiejskie). Jako, że Instytut Łączności we Wrocławiu interesuje się bardzo siecią jednoczęstotliwościową (SFN), nasz wrocławski eksperyment oparty będzie na dwóch nadajnikach pracujących na tej samej częstotliwości, oddalonych od siebie o około 20 km.

Istotną rolę w naszym eksperymencie odegrają kwestie organizacji infrastruktury nadawczej, którą zajmie się TP Emitel pełniący w tym przypadku jednocześnie rolę nowego ogniwa, z którym dotychczas nie mieliśmy do czynienia w radiu analogowy, czyli operatora multipleksu. Jego zadaniem jest zarządzanie multipleksem, w którym oprócz kilkudziesięciu strumieni z danymi audio mamy do czynienia z wieloma różnymi strumieniami danych, z których część jest ściśle powiązana z konkretnymi danymi audio (PAD - Program Associated Data), a inne nie (NPAD - Non Program Associated Data, FIC - Fast Information Channel, dane pakietowe i strumieniowe - Packet and Stream Data). Dodając do tego możliwości wprowadzania dynamicznych zmian w przepływnościach poszczególnych serwisów i wiele innych, dokonywanych na poziomie multipleksu mamy pewność, że jest czym zarządzać i czego się uczyć.

Planujemy też uruchomić emisję programu telewizyjnego w systemie T-DMB w tym samym multipleksie, w którym umieścimy programy radiowe, bowiem system ten wyrasta ze wspólnego z DAB+ pnia DAB-Eureka 147. Przez chwilę będziemy mogli przyjrzeć się systemowi, który przyjęli Francuzi dla swego radia. Pewnie powtarzają błąd, jaki poczynili onegdaj, wprowadzając system SECAM do telewizji, zamiast PAL-u. Pewnie chcą zrobić inaczej, niż Anglicy. Postaramy się wykazać co Francuzi stracili po takim wyborze.

W związku z rekomendacjami WorldDMB dotyczącymi trzech profilów odbiorników cyfrowych, będziemy chcieli wszystkie te trzy profile odbiorników przetestować pod kątem możliwości odbioru różnego rodzaju kontentu i ograniczeń w niższych klasach. Już jesteśmy w kontakcie z producentami odbiorników i dyskutujemy na temat funkcji, które powinny one spełniać.

Z punktu widzenia Radia Wrocław ciekawą sprawą będzie przyjrzenie się systemowy DAB+ pod kątem tworzenia w rozgłośni danych towarzyszących programowi (tzw. Program Associated Data), czy też wykorzystanie przez dział reklamy i marketingu dodatkowych możliwości wnoszonych przez system DAB+ takich jak np. przesyłanie obrazków, slajdów (SLS), czy też przesyłanie stron internetowych (BWS - Broadcast Web Sites). Technologia, jaką wybraliśmy do realizacji naszej koncepcji, a dostarczona przez firmę będącą potentatem na rynku DAB (150 z 220 działających na świecie multipleksów DAB wykonała właśnie ta firma) jest najnowocześniejsza na świecie i zapewnia nieskomplikowane zarządzanie strumieniami danych i funkcjami z nimi związanymi. Chodzi tu przede wszystkim o często wykorzystywaną funkcję synchronicznych względem audio informacji (DLS - Dynamic Labeling System), czy też informacje z grupy NPAD takie, jak informacje o programie (EPG - Electronic Program Guide).

Innym, ważnym celem emisji pilotażowej jest bliższe przyjrzenie się tej technologii, która naszym zdaniem stanowi przyszłość radiofonii w Polsce, a o której wiele osób mówi znając ją tylko z opisów bądź niekoniecznie trafnych interpretacji stanu faktycznego w Wielkiej Brytanii w kontekście 'starego' DAB-u. Będziemy chcieli dowieść, że ta technologia jest niezwykle nowoczesna, głęboko przemyślana i posiadająca ogromny potencjał rozwojowy doskonale pasujący do naszego kraju. Jeśli zważymy fakt, że pragmatyczni i porządni Niemcy pod koniec marca br. przyjęli DAB+ jako docelową technologię cyfryzacji radiofonii w Niemczech i uruchamia multipleks narodowy z 10-15 programami zarówno publicznymi, jak i komercyjnymi, to powinniśmy też poważnie zastanowić się nad pójściem tą samą drogą, a nie wymyślać prochu. Pewnie go i tak nie wymyślimy. DAB+ jest do wzięcia i my po niego właśnie sięgnęliśmy.

Projekt powstaje przy współpracy Radio Wrocław, Instytutu Łączności we Wrocławiu i TP Emitel.
Chętnie przyjmiemy życzenia sukcesów. My w nie wierzymy i je osiągniemy z korzyścią dla wszystkich radiowców w Polsce.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Copyright by VSS